Ako vybrať ústnu vodu?

Ústna voda čistí váš chrup od baktérií, chráni pred vznikom zápalov a jej pravidelným používaním môžete predísť chorobám ďasien. 30 sekúnd poctivého kloktania vám môže uľaviť od bolesti a ušetriť patálie so zubárom. Ako vybrať ústnu vodu práve na vaše zuby?

Ústna voda čistí váš chrup od baktérií, chráni pred vznikom zápalov a jej pravidelným používaním môžete predísť chorobám ďasien. 30 sekúnd poctivého kloktania vám môže uľaviť od bolesti a ušetriť patálie so zubárom. Ako vybrať ústnu vodu práve na vaše zuby?

Doba čítania 4 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy ústnych vôd

Ústne vody nájdete v kúpeľniach už celé desaťročia, účinnosť ich používania však stále podlieha mnohým otázkam. Tak napríklad: ktorý typ je pre vás ten pravý?

Chemické

Klasické ústne vody pomáhajú predovšetkým udržovať čistotu vašich úst a zlikvidovať baktérie tam, kam sa s kefkou nedostanete. Dezinfekčná ústna voda je vhodná napríklad po vytrhnutí zuba, alebo pri starostlivosti o drobné ranky na ďasnách, alebo vnútrajšku tváre.

  • Na svieži dych aj ako prevencia zubných zápalov

  • Podľa typu sa zameriavajú na parodontózu, krvácanie alebo belosť zubov

  • Sú účinnejšie pri závažných zubných problémoch

  • Chemické zloženie nie je vhodné pre citlivé (napr. detské) ústa

Bylinné a prírodné

Bylinné ústne vody sa často zameriavajú na liečbu zápalu ďasien - napríklad šalviová ústna voda pomáha zabraňovať tvorbe zubného povlaku, najčastejšej príčine zápalu ďasien a paradentózy. Majte na pamäti, že bylinná ústna voda sa nerovná prírodná ústna voda! Bylinné môžu stále obsahovať alkohol, alebo niektoré chemické látky, tie prírodné by ich obsahovať nemali.

  • Možnosť dlhodobého používania

  • Obsahujúce výťažky z bylín

  • Predchádzanie zápalom a krvácaniu ďasien

Detské

Ústna voda pre deti neobsahuje alkohol a niektoré výrobky dokonca zafarbujú zubný povlak, takže vaša ratolesť jasne uvidí, ako poctivo si čistí chrup. Zubnú hygienu tak môžete dieťaťu použitím ústnej vody spríjemniť, nejde však o náhradu za čistenie kefkou a pastou.

Na citlivé zuby

Ústna voda na citlivé zuby nedráždi ďasná ani sklovinu. Šetrne osvieži vás dych a likviduje baktérie. Spravidla sa jedná o ústne vody bez alkoholu. Ďalším nepríjemným faktorom môžu byť fluoridy, ktoré síce pomáhajú zamedzovať vzniku zubných kazov, ale nie sú vhodné na citlivé zuby (alebo deti) - vyberajte teda medzi ústnymi vodami bez fluóru.

Špecializácia

Niektoré ústne vody sú projektované na konkrétne problémy. Pokiaľ ju kupujete len na udržiavanie osobnej hygieny, nemusíte sa výberom príliš stresovať a siahnite po bežných ústnych vodách. V prípade, že vás niečo trápi, vyberajte starostlivejšie:

Prečo používať ústnu vodu?

  • Svieži dych – vydrží až niekoľko hodín.

  • Chráni ďasná – prevencia krvácania a paradentózy.

  • Posilňuje zubnú sklovinu – znižuje citlivosť zubov .

  • Zvyšuje belosť zubov – najmä pri pravidelnom používaní.

  • Celková ústna hygiena – odstraňuje baktérie aj v ťažko dostupných priestoroch.

Ústna voda je jednoduchý a nenáročný spôsob, ako zvýšiť ochranu vašich zubov.

Najčastejšie otázky

Všeobecne platí, že takmer nič. Pokiaľ používate silne chemickú ústnu vodu s alkoholom, môžete mať mierne podráždený žalúdok alebo pocit drobnej opitosti, avšak celkom výnimočne. Keby sa predsa len nejaké problémy vyskytli, obráťte sa na svojho lekára.

Názory na celkovú efektivitu ústnej vody sa líšia. Niekoľko štúdií však potvrdilo, že ústne vody majú preukázateľný účinok na:

  • zníženie počtu baktérií v ústach

  • potlačenie zápachu z úst

  • odstránenie zubného povlaku a ochranu skloviny Pokiaľ okrem čistenia pastou používate aj škrabku na jazyk a nite/kefky na medzizubné priestory, je možné, že po používaní ústnej vody nepocítite vážnejšie zlepšenie. Rozhodne ňou ale nič nepokazíte. V prípade, že svojmu chrupu takúto starostlivosť nevenujete, môžete používaním ústnej vody výrazne zvýšiť čistotu vašich úst.